Tadeusz Wojtczak, instruktor harcerski, podharcmistrz, komendant ZHP i Szarych Szeregów w Buku

Data publikacji: 2017-03-27 20:40:47

Kwiecień to Miesiąc Pamięci Narodowej.

W dniu 5 kwietnia 2017 roku w Forcie VII w Poznaniu, podczas uroczystej inauguracji, upamiętnione zostaną ofiary niemieckiej okupacji 1939-1945.

W programie uroczystości przewidziano m.in. wspólną modlitwę, inscenizację upamiętniającą postać phm. Tadeusza Wojtczaka komendanta ZHP i Szarych Szeregów w Buku.

Dlatego warto przybliżyć wszystkim bukowianom jego życie.

Druh Tadeusz Wojtczak pseudonim „Butny Ryś” urodził się 1 kwietnia 1915 w Berlinie, w Buku ukończył szkołę Podstawowa, następnie uczęszczał do Gimnazjum im. J.Paderewskiego, a następnie do Liceum Handlowego w Poznaniu.

Do Związku Harcerstwa Polskiego wstąpił w 1926 r. by następnie od 1936 r. pełnić funkcję drużynowego nieistniejącej już 4 Drużyny im. Adama Mickiewicza w Buku. W 1937 r. został wybrany na komendanta Ośrodka Harcerskiego w Buku.

W 1939 r. powołał pogotowie harcerskie i został jego komendantem.

W późniejszych latach II Wojny Światowej jako Komendant Szarych Szeregów w Buku prowadził działalność konspiracyjną. W dniu 28 lipca 1943 r. został aresztowany przez gestapo i uwięziony w Forcie VII Twierdzy Poznań. W lutym 1944 r. wywieziono go wraz z grupą instruktorów harcerskich do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, gdzie 20 lutego 1944 r. hitlerowcy przeprowadzili egzekucję 23 działaczy harcerskich w tym także Tadeusza Wojtczaka.

W 1985 r został uhonorowany przez Władze Miasta i Harcerski Krąg Seniorów ulicą swego imienia w pobliżu Parku Harcerza i tablicą pamiątkową na domu, w którym mieszkał. W Ośrodku ZHP Buk działa Drużyna jego imienia 3 BDH Mirabilis im. Tadeusza Wojtczaka oraz co roku organizowana jest Gra Miejska „Butny Ryś”