XVII Jubileuszowy Rajd Wiosenny Ośrodka ZHP Buk - Podsumowanie

Data publikacji: 2016-04-26 19:53:37

W dniach 22-24 kwietnia odbył się XVII Jubileuszowy Rajd Ośrodka ZHP Buk. Jubileuszowy, bo w tym roku bukowskie harcerstwo obchodzi swoje stulecie.

W budynku gimnazjum od piątku do niedzieli przebywało kilkudziesięciu harcerzy, a w sobotę dołączyło około 100 zuchów.

Rywalizacja harcerzy rozpoczęła się już od piątkowego popołudnia od Wielkiego Turnieju Zastępów, podczas którego trzeba było między innymi kręcić jak najdłużej hula-hop, utrzymywać w powietrzu piórko, rozpoznawać liście drzew lub konstruować jak najwyższą budowlę z papieru. Turniej dostarczył zawodnikom ogrom uśmiechu. Następnie drużyny przedstawiały swoje piosenki oraz stroje kosynierów bukowskich, przygotowane specjalnie na okoliczność Rajdu. W sobotę, od samego rana, na harcerzy czekała kolejna dawka emocji. Około 10 rozpoczął się turniej strzelecki , podczas którego każdy miał możliwość strzelania np. z KBKS, wiatrówki, łuku. Po turnieju nadszedł czas na grę miejską, w której drużyny musiały się wykazać znajomością pierwszej pomocy, musztry, Prawa Harcerskiego, czy historii ich własnych patronów. Dzięki różnorodności zadań wszyscy dowiedzieli się, w czym radzą sobie bez zarzutu, a co powinno być tematem najbliższej zbiórki. Z kolei zuchy swój sobotni dzień rajdowy spędziły poznając legendę o Mieszku I i drzewie bukowym oraz czasy średniowiecznego rycerstwa próbując sami stać się rycerzami. W ramach zadań nasze dzielne zuchy wykonały herb oraz kodeks rycerski, który przedstawiały pasowanemu rycerzowi. Nie zabrakło również Turnieju Rycerskiego, w którym dzieci sprawdzały swoją odwagę, spryt, męstwo i koordynacje. Uwieńczeniem dnia było przedstawienie inscenizacji gromad w zgodzie ze stworzonym kodeksem.

Wieczór harcerze i zuchy wspólnie rozpoczęli od Mszy Świętej w kościele pw. Świętego Krzyża. Po zadumie i modlitwie zuchy udały się na odpoczynek, a na każdego harcerza czekało już ognisko. Drużyny przedstawiały różne skecze, które także przygotowały specjalnie na nasz Jubileuszowy Rajd.

W niedzielę harcerze i zuchy zorganizowali uroczysty przemarsz ulicami Buku, by w Parku Harcerza odbyć uroczysty apel kończący XVII Rajd Ośrodka ZHP Buk. Zgodnie z tradycją, na każdego czekała przepyszna grochówka, dzięki której wszyscy wracali do domów w pełni sił, pomimo weekendu pełnego aktywności.